Poyraz Poyraz Fındık Entegre A.Ş. İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor...

Poyraz Poyraz Fındık A.Ş fındık sektöründeki istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük fındık sanayi firmaları arasında ilk 2 firma arasına giren Poyraz Poyraz Fındık A.Ş Turizm alanındaki yeni yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. 

Poyraz Poyraz Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, firma hakkında ve gelecekle ilgili şu açıklamaları yaptı:  “Firma olarak fındık sektöründe istikrarlı büyümemizi sürdürmekteyiz. Ülkemizin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasında her yıl en büyük ilk 500 firma arasında yerimizi almaktayız. Yine her yıl Anadolu’nun en büyük firmaları arasına düzenli olarak yaptığımız olumlu çalışmalarla, oluşturduğumuz katma değerlerle girmeye devam ediyoruz.

Lisanslı depoculuk ve ürün borsası faaliyete geçtiğinde fındıkta her şey daha güzel olacak

Fındıkta lisanslı depoculuk ve ürün borsası faaliyete geçtiğinde her şey fındıkta daha güzel olacak. Fındıkta ülke olarak geçen yıla göre daha fazla fındık ihracat yaptığımız gerçeği ortada.” 2009 yılında fındık ihracatının 220,986 ton iç 1,180,850,USD olarak gerçekleştiği gerçeğini hatırlatan Poyraz Poyraz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz “Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği rakamları bizlere açıkça göstermektedir ki fındık ihracatında işler yolunda gidiyor. Geçen yıla göre ihracat rakamlarımız artmış durumdadır.”dedi.

Poyraz, 2010 yılının 252,779 ton fındık ihracat edilen 2002 yılından bu yana en fazla fındık ihracat edilen yıl olduğunu, son sekiz yılın en yüksek ihracatını gerçekleştiren ihracatçıların her zaman olduğu gibi fındığın hak ettiği değeri kazanması yolundaki çalışmaların son suret devam ettiğini söyledi.

Fındık üreticisinin devamlı olarak desteklenmesinden yanayız

Devlet desteklenmesi olmadığı için fiyatların serbest piyasada oluşmasının sağlandığını ve oluşan fiyatların da üreticileri tatmin edecek seviyelerde olduğunu belirten Poyraz Poyraz Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz: “Fındık üreticisinin devamlı olarak desteklenmesinden yanayız. Bu gelişmeler bizim geleceğe daha ümitli bakmamızı sağlamaktadır. Bu gelişmeleri önemsememiz gerekiyor. Fındıkta ülkemizin ürettiği fındığın tamamını ihraç etmek istiyoruz. Türk fındık ihracatçısı olarak en büyük hedefimiz budur. Yıllardan bu yana belirsizliklerle dolu şartlar içinde fındık ihracatının arttırılması için risk alarak büyük yatırımlar yapan ve bu gün bunun meyvelerini almaya başlayan tüccar-imalatçı-sanayici tüm fındık ihracatçılarına bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Eskiden neredeyse sadece ithalatçı firmalara ihraç edilebilen Türk fındıklarının, dünyaca ünlü dev firmalarının tesislerine doğrudan teslim edilmesini sağlayan özgüven, kapasite ve yeteneğin bu yatırımlar sayesinde elde edildiğinin unutulmaması gerektiğini bu gerçekleri gözetildiğinde fındıkta üretici de, ihracatçı da tüm sektörün temsilcilerinin hiç şüphesiz yüzü gülecektir.

Ordu ekonomisine 2 otelle hizmet vereceğiz

“Fındık sektöründe Poyraz-Poyraz A.Ş olarak yatırımlarımıza devam etmekteyiz. Ülke içinde ve yurt dışında fuarlara katılmaya firma olarak da fındığın tanıtımı için özel çabalar harcamaktayız. Gelecekte hedefimizde firma olarak çikolata sektörüne girmek de var. Bunu ilerleyen zaman zarfında daha iyi göreceğiz” diyen Poyraz-Poyraz Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, Ordu ekonomisi hakkında da şu açıklamaları yaptı: “Firma olarak Ordu ekonomisine katkılarımızı artırarak sürdürmekteyiz. Bugün 400 kişiye direkt olarak istihdam sağlamaktayız. Bugün turizm alanında Balıktaşı Otelimizle turizme hizmet verirken yeni otel projemizi 2011 yılında hayata geçirerek hizmet vermesini sağlayacağız. Böylelikle Ordu ekonomisine 2 otelle hizmet vereceğiz. Gerekli şartlar oluşursa Çambaşı’na da 3. oteli yapabiliriz. İnşaatına başladığımız yeni otelimiz inanıyorum ki Ordu turizmine olumlu katkılar sağlayacaktır.”dedi.

Ordu Olay / 01.02.2011


< Geri